top of page

Eksplozja popytu na produkty ekologiczne we Francji


Według danych francuskiej Agencji BIO, 71% Francuzów regularnie spożywa produkty ekologiczne (przynajmniej raz w miesiącu), a 12% konsumuje je nawet codziennie! Najbardziej poszukiwanymi produktami ekologicznymi przez francuzów są owoce i warzywa. W 2018 r. Wartość zakupów produktów spożywczych z rolnictwa ekologicznego szacuje się na 9,3 mld euro, co stanowi wzrost 13 % rok do roku. Młodzi Francuzi skłonni są zapłacić więcej, aby regularnie spożywać ekologiczną żywność.


Francuzi spożywają produkty ekologiczne w trosce o swoje zdrowie

Spożywcze produkty ekologiczne coraz czesciej wpisują się do francuskiego menu, a ich konsumpcja nie jest już zjawiskiem mody, tylko świadomego społeczeństwa, które stawia na zdrowie i ochronę środowiska. W 2018 r. prawie dziewięciu na dziesięciu Francuzów spożywało produkty ekologiczne. Owoce i warzywa, a także produkty mleczne i jaja pozostają trzema kategoriami najczęściej spożywanych produktów ekologicznych. Wśród zwolenników produktów ekologicznych 69% konsumentów twierdzi, że spożywa je, w trosce o swoje zdrowie.


Ceny produktów ekologicznych wciąż wysokie dla przeciętnego Francuza

Z przeprowadzonych ankiet wynika, że zmienia się stosunek konsumenta francuskiego do cen produktów Bio. Zdecydowanie duża liczba (84%) konsumentów twierdzi, że żywność ekologiczna nie jest przystępna cenowo. Niemniej jednak ponad 47 % młodych konsumentów (18-24 lata) jest skłonna płacić więcej, by spożywac produkty ekologiczne. Ponadto około 81 % konsumentów produktów Bio zamierza nadal spożywać te produkty, a 42 % z nich ma zamiar zwiększyć ich spożycie.


Coraz lepsza rozpoznawalność produktów ekologicznych

Ponad 97 % konsumentów francuskich deklaruje, że są dobrze poinformowani o jakości produktów Bio i tym samym mają o nich dobrą opinię. Dodatkowo francuski symbol certyfikacji “AB” (fr.Agriculture Biologique) jest w 93 % rozpoznawalny i ceniony przez francuskich konsumentów, w porównaniu z jego odpowiednikiem europejskim, którego rozpoznawalność liczy tylko 47 %. Celem udoskonalenia informacji o produktach Bio, Francuzi oczekują dokładnych danych dot. miejscach pochodzenia i produkcji kupowanych produktów. Niemal 9 osób na 10 zwraca uwagę na to, czy na opakowaniu mieści się napis kraju pochodzenia. Dodatkowo konsumenci produktów Bio zwracają szczególną uwagę na: świeżość kupowanych produktów, zakup sezonowych warzyw i owoców, jak również na straty spowodowane mało świadomą konsumpcją.

Generacja Z - nowe pokolenie konsumentów Bio

Generacja Z stawia na produkty ekologiczne z powodów etycznych i społecznych. Kwestia dobrostanu zwierząt leży u podstaw ich wyboru i wyjaśnia podstawową motywację do kupowania produktów ekologicznych. Według badania Agencji BIO 27% młodych osób w wieku 18–24 lat jest zwolennikami żywności ekologicznej.

留言


bottom of page