top of page

Krótko o trendach żywieniowych w 2020 r. we Francji

Mniej składników, czytelne i jasno opisane kompozycje na opakowaniach, więcej produktów pochodzenia roślinnego i więcej doznań smakowych i Sklepy zero waste. Tak w skrócie można określić trendy żywieniowe we Francji w minionym roku.


Zasada mniej, ale lepiej, na dobre zagościła we francuskiej branży spożywczej.

Po stronie minimalizmu zaobserwować można prostotę i czytelność w wyborze opakowań i składników.


Trendem stała się również kuchnia i produkty „domowej roboty”, unikanie przetwarzania produktów, ograniczanie ilości opakowań zbiorczych, zmniejszanie ilości tworzyw sztucznych w opakowaniach lub zero odpadów. Sklepy zero waste z produktami na wagę wpisały się we francuski pejzaż. Dodatkowo, niektóre sieci dystrybucyjne wdrażają plan eliminacji z wyrobów spożywczych niepożądanych substancji. Dla przykładu, Carrefour w ramach programu „Act for food" usunął już z markowych produktów ponad sto kontrowersyjnych substancji.Bum wegańskie


Produkty wegańskie stały się dostępne niemalże we wszystkich sklepach spożywczych. W 2020 r. można było spożyć ponad 200 nowych, produktów wegańskich. W tym segmencie rozwijają się produkty zorientowane na „doznania smakowe".


Roślinne alternatywy mięsne


Coraz szersza gama bezmięsnych zamienników pojawiła się na półkach sklepowych. Firma Beyond Meat wyspecjalizowana w proteinach roślinnych proponuje liczne rozwiązania kulinarne fleksitarianom. Niestety długa lista składników na opakowaniach nie wpisuje się w tendencje minimalizmu i prostoty żywieniowej.


Nowe oznakowania i gwarancje jakości żywności


Rosnąca liczba informacji dla klientów na opakowaniach.

System oznaczania wartości odżywczej Nutri-score utorował sobie drogę. W 2020 r. odnotowano ponad 5.500 produktów z oznakowaniem Nutri -score. Pojawiły się również nowe rodzaje oznakowań, które gwarantują jakość w zakresie: poszanowania dobrostanu zwierząt, pochodzenia składników (Franco-Score firmy Intermarché). Produkt „w konwersji ekologicznej" - czy ślad węglowy – ekologiczny produkt, przyjazny dla środowiska.Zródło: FranceAgriMer, Agro-media, Usine Nouvelle 2020
Comentários


bottom of page